A HERON cseh központú, áramfejlesztő és szivattyú gyártó cég. HERON az igényes cseh és európai piacon saját fejlesztésű, megbízható minőségű, felhasználóbarát termékeiről vált ismertté.
A HERON áramfejlesztőket és szivattyúkat egytől háromszáz kilowattig terjedő teljesítményű, ipari belsőégésű motorok gyártásával foglalkozó modern üzemekben gyártják. A gyártás nem csak áramfejlesztőkre és szivattyúkra terjed ki, hanem hómarókra, traktorokra, csónakmotorokra és egyéb gépekre is.
A gyártás megfelel az ISO 9001 –es minőségi szabvány és az ISO 14001-es környezetvédelmi szabvány követelményeinek. A gépeket ezen kívül az Európai Unió (CE) illetve az USA előírásai szerinti vizsgálatoknak vetik alá. A HERON márkanevet viselő összes terméket gyártás közben többször ellenőrzik, az alapanyagoktól és a felhasznált alkatrészek minőségétől kezdődően egészen a terhelés vizsgálatokig és a működőképességet ellenőrző tesztekig.
Magyarországon a HERON szivattyúk és áramfejlesztők 2006 óta vannak forgalomban. A több ezer eladott készülék és az alacsony szervizstatisztika garantálja a hosszú távú megbízható működést.
A HERON áramfejlesztői és szivattyúi kiválóan használhatók építkezéseken, szakipari munkák során, közműépítések és javítások alkalmával, állattartó telepeken, szárítóüzemekben, hűtőházaknál, közintézményeknél, üdülőkben, szabadtéri rendezvényeken, számítógépek és egyéb elektronikus berendezések üzemeltetésekor, illetve kultúrnövények öntözésekor, halastavak szivattyúzásakor, belvizes és árvizes területek víztelenítésekor, kútfúráskor, stb.
A Heron termékek műszaki jellemzőik, megbízhatóságuk, háttérszolgáltatásuk által egyre keresettebbek a felhasználók körében.
Honda Generátorok
A Honda motoros áramfejlesztői egyesítik magunkban mindazt, amit 50 év folyamatos technikai fejlesztésével el lehet érni. Termékeink még versenytársaink szerint is kategóriájuk legjobbjai. A Honda biztosítja a legszélesebb felhasználhatóságot, legyen szó akár otthoni, akár ipari felhasználásról.
EG professzionális Honda generátorok
A Honda bemutatta új, profi, nagy teljesítményű termékcsaládját Európa szerte, melyet az új, továbbfejlesztett GX motorok hajtanak és D-AVR rendszer szabályoz. Az így kapott áram stabilitása az inverteres generátorok által nyújtott áraméhoz hasonló.
Az EG termékcsalád a Honda EC és EM nyitott keretes generátorcsaládjai között helyezkedik el.
Ennek célja, hogy az EM generátorokhoz hasonló egyenletes áramot biztosítson az EC generátorok teljesítményével. Erre szükség lehet, ha egy időben használ szerszámokat, lámpákat, és egyéb érzékenyebb műszereket.
A digitális AVR legfőbb előnye, hogy észleli a kimeneti feszültség ingadozását, és visszajelzést ad a generátornak, hogy hogyan szabályozza a kimenő feszültséget. A hagyományos AVR szabályzó rendszernek több időre van szüksége a beszabályozáshoz, emiatt előfordulhatnak feszültség ingadozások, ami pl. villódzó lámpafényhez vezethet.
Az EG termékcsalád gépei biztosítják a leghosszabb folyamatos használati időt és a legideálisabb üzemanyag-fogyasztást közepes terhelés esetén.
EM profi Honda generátorok
Az EM sorozat egységesíti magában a kompaktságot, nagy teljesítményt, precíz áramformát biztosítva bármely elektromos alkalmazásnak. Emellett a legkorszerűbb motorfelügyeleti rendszernek köszönhetően gazdaságos és biztonságos is egyben. Teljesítménye maximum 7 kVA.
Elsőként a Honda fejlesztett ki olyan invertert, mely nem javítja, hanem előállítja a generátor elektromos jelét elektronikus úton, ezáltal sokkal közelebb kerül a leadott áram jelleggörbéje a tökéletes szinuszalakú áram jelleggörbéjéhez. Ezáltal az áram frekvenciája nem a motor fordulatszámától függ, hanem egy elektronikus folyamattól. Ezzel a technológiával felszerelkezve a Honda előállította ezt a generátorcsaládot, melynek súlya csökkentett és nagyon stabil áramot szolgáltatat.
Hordozható Honda generátorok
Kifejezetten kompakt, csendes és takarékos áramfejlesztő család. Maximum 3 kVA teljesítményig minden felhasználói igényt kielégít. Kis súlyának köszönhetően közkedvelt a turisztikai célú alkalmazásokban. A számítógépek és egyéb áramingadozás érzékeny berendezések nagyon stabil és zajmentes áramot igényelnek, melynek szinte tökéletes a szinuszjele, hiszen nem fogadhatjuk el, hogy a számítógép néha magától kikapcsol, vagy leáll az éppen futó program. Ennek kiküszöbölésére a Honda mérnökei egy különálló inverteres technológiát dolgoztak ki, amely egy mikroprocesszor segítségével olyan szinuszgörbéjű áramot tud kibocsátani, mely tökéletesebb a fali csatlakozóból kijövő áramnál. Ezzel egyidőben sikerült a méreteket is drasztikus módon lecsökkenteni, ezáltal ezek a generátorok nagyon könnyen szállíthatóak.
A gazdaságosság és környezetvédelem mellett elkötelezve létrejött az EcoThrottle™ rendszer, mely figyeli a működtetett gép szükséges áramellátottságát, ettől függően a generátor saját maga vezérli és állítja be a motor fordulatszámát mindig az optimális szintre. A kibocsátott károsanyag mennyiség megfelel a legszigorúbb CARB és EPA kibocsátási szinteknek is!
Ha egymáshoz csatlakoztathatunk két EU sorozatbeli, azonos teljesítményű generátort a párhuzamos csatlakoztatási pontokon keresztül, akkor megduplázhatjuk teljesítményüket.
EC ipari Honda generátorok
Kifejezetten ipari célú áramfejlesztő család. Strapabírásának és megbízhatóságának köszönhetően építőipari, mezőgazdaági és egyéb ipari felhasználásra egyaránt alkalmas. Teljesítményük 2 kVA és 5 kVA között van egy fázison, de a legnagyobb, 7kVA elektromos teljesítményre is képes három fázison.
A Honda elektromos berendezései közül talán a legkiemelkedőbb az áramfejlesztők csoportja. Legyen szó nyitott keretesről, vagy hangszigeteltről, kondenzátoros, AVR-es, vagy inverteres feszültségszabályzásról, a Honda egy rendkívűl változatos skálát nyújt a felhasználóinak.
Áramfejlesztő aggregátor hálózatba kötése
Imádom a frappáns, jól megszerkesztett dolgokat. Az áramfejlesztő használatát is fel lehet turbózni - kössük hálózatba. Áramszünet esetén egy kapcsoló elfordításával le tudjuk választani a ház elektromos hálózatát az elektromos művek hálózatáról és az áramfejlesztőre tudjuk kapcsolni azt, vagy az áramfejlestőre szerelt automatika emberi kéz érintése nélkülmegcsinálja helyettünk.
Mint mindenben, ebben is vannak buktatók. Az első az aggregátor kiválasztásánál.
Hálózatra kötött aggregátor 1 vagy 3 fázisú legyen?
Általában a villamosművek három fázist (3x1fázist) szolgáltat 3x 10, 16 vagy 20 amperrel.
A 3 fázisú fogyasztó egyenletesen terheli mind a három fázist. Ha fázisonként más-más, esetleg nagyon eltérő teljesítményt veszünk le az áramfejlesztő generátoráról, az egyenletlenül terheli, és nem tesz jót az áramfejlesztő berendezésnek. Míg az elektromos művek ezt a fázisonkénti más-más terhelést meg se érzi mert az össz fogyasztáshoz képest ez "molyfing" addig az áramfejlesztőt igen megviseli.
Alapelv az aggregátor kiválasztásánál: ha 1 fázisú fogyasztót használunk, akkor 1 fázisú áramfejlesztő generátor kell nekünk. Csak akkor válasszon 3 fázisú áramfejlesztő aggregátort, ha 3 fázisú gépet kell üzemeltetnie!
KÉZI KAPCSOLÓ VAGY AUTOMATIKA AZ ÁRAMFEJLESZTŐ BEKÖTÉSÉNÉL.
Az áramfejlesztő bekötése kézi kapcsolóval
Figyelem!!! Csak villanyszerelő nyúljon hozzá az épület villamos rendszeréhez, házilag ne csináljuk!!! Az itt leírtak a villanyszerelőknek nyújtanak ötleteket és támpontot az aggregátor hálózatra kötésénél.
AZ EGYFÁZISÚ AGGREGÁTORON MELYIK A NULLA ÉS A FÁZIS KIVEZETÉS?
Webáruházunkban Heron áramfejlesztőket forgalmazunk, így tanácsainkat kiegészítjük konkrétan erre a márkára vonatkozóan is: mindegyik Heron aggregátor lebegő nulla pontos. Mit jelent ez? Nincs effektív nulla pontja. Mérjünk! A föld és valamelyik kivezetésnél nagyobb feszültséget mérhetünk mint a másik kivezetésen. A nagyobb feszültségű kivezetést használjuk fázisként.
MILYEN KAPCSOLÓ LEGYEN AZ AGGREGÁTOR HÁLÓZATBA KÖTÉSÉNÉL?
Egy egyszerű magyar Ganz KKM1-6006 tokozott 3 fázisú kapcsolót, vagy ha van elektromos szekrény elegendő hellyel, akkor elég a doboz nélküli változat is.Természetesen lehet más gyártó 1-0-2 kapcsolású 3 fázisú kapcsolója.
Figyeljen rá, hogy minimum 32 amperes és 3 fázisú legyen a kapcsoló! Nagyobb lehet, kisebb nem!
Fordítva kösse be a kapcsolót. Ebben az esetben kettő bemenetet és egy kimenetet lesz.
Figyelem! Csak a fázist szakítsa meg, csak azt kapcsolja a kapcsoló! A földet tilos megszakítani! A nullát is csak vezessük át
HOVA KÖSSEM A KAPCSOLÓT?
A villanyóra és a kismegszakítók közé.
HOGYAN KÖSSEK BE EGY 3 FÁZISÚ RENDSZERBE EGY EGYFÁZISÚ ÁRAMFEJLESZTŐT?
Bekötés, csak a Ganz KK 6006 kapcsolónál
- Csak a fázist kapcsoljuk, a nulla és a földelés nincs megszakítva.
- A kapcsoló 1-es állásában zárt érintkezők: 2 - 3 és a 6 - 7 és 10 - 11
- A kapcsoló 2-es állásában zárt érintkezők: 2 - 1 és a 6 – 5 és 10 - 9
- Más gyártmány esetében más az érintkező sorszám, és a kiosztás
- A 2 - 6 - 10 kivezetést a lakás illetve a ház kismegszakítóira kösse.
- A 3 - 7 - 11 kivezetésekre kösse az eredeti bejövő villanyóra kivezetéseit.
- Az 1 - 5 - 9 kivezetést összekötve az aggregátor fázis kivezetésére.
MIRE KELL FIGYELJEK AZ ÁRAMFEJLESZTŐ BEKÖTÉSÉNÉL?
A bekötés előtt kapcsoljuk le a biztosítékokat a mérőóránál, és ellenőrizzük le fáziskereső ceruzával.
Csak réz kábelt használjon! Ha sodrott rézkábellel köti be a Heron áramfejlesztő generátort, a kötéseknél használjon érvéghüvelyt!
ÁRAMFEJLESZTŐ TELEPÍTÉSE
FIGYELJEN RÁ, HA AZ ÁRAMFEJLESZTŐ ZÁRT TÉRBEN ÜZEMEL
- Zárt térben csak benzines vagy diesel áramfejlesztő generátort használjon! (gázost nem szabad!) Oldja meg az áramfejlesztő motorjának a kipufogógáz elvezetését, és a szellőzést! A gázüzemű áramfejlesztő üzemeltetése zárt térben tilos! Ha zárt térben üzemelteti az áramfejlesztő generátort, a helység legalább 4m2-es legyen,
- Legalább fél m2-es szellőző felület legyen – ezek az áramfejlesztő generátorok nagyon hamar ki tudják szippantani a kis helységből az oxigént.
Az áramfejlesztő kipufogógáz kivezetéséről gondoskodjunk, mégpedig a következőképpen:
- Az áramfejlesztő kipufogójának 1 colos kivezetésére bilinccsel tudunk bevágott csövet rögzíteni. Erre a csőre kössünk a kocsiknál is használt fémszövetből készült kipufogó toldó csövet, amit mindjárt a csatlakozás után bővítsük fel minimum 100mm-es átmérőre. Ilyen átmérővel már az áramfejlesztő generátortól pár méter távolságra el tudjuk vezetni a kipufogógázt, anélkül, hogy lefojtaná az áramfejlesztő motorjának a teljesítményét.
- Csak acél csövet használjon, az alu nem bírja ki az áramfejlesztő motorjának a hőterhelését. Flexibilis acél cső is lehet.
- Figyeljen az összeillesztésekre!
- Szereljen fel egy szénmonoxid jelzőt. Ne tegye magasra, maximum derékmagasságba.
FIGYELJEN A KÖVETKEZŐKRE, HA NYÍLT TÉREN VAN AZ ÁRAMFEJLESZTŐ:
Fedett helyen legyen, ne érje eső! A hosszabbítót sem hagyjuk kint az esőben. Az áramfejlesztő generátort ne süsse a nap. Ez főleg nyáron a rekkenő hőségben nem használ egyetlen gépnek sem.
HOGYAN HASZNÁLJAM AZ ÁRAMFEJLESZTŐ GENERÁTORT?
- Mielőtt rákapcsoljuk az áramfejlesztő generátorra a terhelést, melegítsük be. Az áramfejlesztő aggregátor 2-3 perc terhelés nélküli járatása elegendő.
- Kapcsoljunk le lehetőleg minden fogyasztót.
- Kapcsoljuk át 2-es állásba a kapcsolót, és újra rákapcsolhatjuk a fogyasztókat.
- Lekapcsolás előtt az áramfejlesztő generátort hagyjuk terhelés nélkül menni 1-2 percig, azaz hűtsük le.
Áramfejlesztő bekötése Heron indító elektronikával
A Heron automata áramfejlesztő generátor használata előtt
HASZNÁLATI UTASÍTÁS
Csak Heron áramfejlesztő esetében! Olvassa el az aggregátor és az áramfejlesztő vezérlő elektronika használati utasítását! A Heron áramfejlesztő automatika rendelkezik a szükséges CE tanúsítvánnyal.
PRÓBAÜZEM
Az áramfejlesztő bekötése előtt csináljon próbaüzemet!
Ellenőrizze, hogy az áramfejlesztő vezetékei és a csatlakozásai hibátlanok és sérülésmentesek!
ELHELYEZÉS
Az aggregátor lehetőleg vízszintes, egyenes alapon álljon. Tűzveszély és a jó szellőzés miatt működés közben az aggregátort az épületektől, gépektől legalább 1-2m távolságra helyezzük el! Az áramfejlesztő generátort csak esőtől, hótól védett, száraz helyen szabad használni. Az aggregátort elsősorban kültéren helyezze el, a zaj, füstgázelvezetés, és a megfelelő mennyiségű levegőigény miatt.
Figyeljünk rá, hogy gyerek és állat ne menjen az aggregátor közelébe, mert égési sérüléseket okozhatnak az áramfejlesztő forró alkatrészei, ill. fennáll az áramütés veszélye!
A kezelőnek tudnia kell, hogyan lehet a leggyorsabban kikapcsolni az áramfejlesztő motorját, és ismernie kell a kezelését.
A benzint csak jól szellőző helyen, és álló motorú áramfejlesztő generátorba töltsön! Mindig ellenőrizze, hogy jól zárta-e le az áramfejlesztő benzintankjának a fedelét. Ha kifolyt a benzin, az áramfejlesztő motorját csak akkor indítsa be, ha felszáradt, és a benzingőzök elpárologtak.
BEKÖTÉS
Az áramfejlesztő bekötéséhez csak az érvényben lévő szabvány szerinti csatlakozót és csatlakozó aljzatot használjon!
A Heron áramfejlesztő generátoron földelt csatlakozás van, ezért ha lehetősége van rá okvetlenül földelje le az áramfejlesztő földelő kivezetését.
MIT NE TEGYEN A HAE-3-AL SZERELT AGGREGÁTORRAL?
- Ne tegyen az áramfejlesztő motorjára, vagy közelében semmilyen gyúlékony anyagot!
- Ne használja az áramfejlesztőt használatának ismerete nélkül!
- Nem kezelheti az áramfejlesztő generátort gyógyszer, kábítószer, alkohol hatása alatt álló, illetve túlságosan fáradt személy!
- Az üzemanyag betöltésénél, és a tárolt üzemanyagok közelében a dohányzás és a nyílt láng használata tilos és robbanásveszélyes!
- Ne használja az áramfejlesztő generátort zárt vagy szűk helyen, megfelelő szellőzés és friss levegő utánpótlás nélkül!
Áramfejlesztő használata
A benzines (benzinmotoros) áramfejlesztő nagy segítség akkor, amikor elmegy az áram. Háztartásokban, irodákban és üzemekben folytatódhat a munka még áramszünet esetén is. Gondoljunk bele, ha nincs áram, nincs fűtés, mert a kazán szabályzó elektronikája árammal megy. Olyan feladattal is megbirkózik, mint a számítógépek, szerverparkok folyamatos és megbízható áramellátása. Az áramfejlesztő beköthető úgy is, hogy egy kapcsoló elkapcsolásával az áramfejlesztőről megy az egész ház áramellátása. Erről olvashatnak az áramfejlesztő hálózatba kötése oldalon.
A benzinmotoros áramfejlesztő első használatának és további üzemeltetésének is vannak jól körvonalazható szabályai. Vagyis: Hogyan használhatjuk megbízhatóan és sokáig az áramfejlesztőt?
A benzinmotoros áramfejlesztő első indítása előtti teendők
1. AZ ÁRAMFEJLESZTŐ MOTORJÁNAK FELTÖLTÉSE MOTOROLAJJAL
Töltsön motorolajat az áramfejlesztő olajtartályába. (Sárga kupak fedi a betöltőnyílást az áramfejlesztő alján. Ez a sárga kupak egyben az olajszint ellenőrzésére is szolgál.) Az áramfejlesztő motorjába töltendő motorolaj mennyisége a kezelési útmutatóban benne van.
A webáruházunkban forgalmazott Heron márkájú keretes kisebb áramfejlesztő motorjába 0,6L olaj kell, a nagyobb áramfejlesztő már 1,1-1,3 L olajat használ. A "bőrönd" jellegű Heron áramfejlesztő motorjába 0,25-0,6L kell. Csak Heron esetében! Kb. akkor jó az áramfejlesztő olajszintje, ha éppen nem folyik ki az olaj a betöltőnyíláson. (Akkor, ha vízszintesen területen áll az áramfejlesztő.)
2. OLAJSZINT ELLENŐRZÉS
Mindenképpen ellenőrizzük le az áramfejlesztő olajszintjét a feltöltés után! Mégpedig a következőképpen:
- Ellenőrizzük, hogy vízszintesen álljon az áramfejlesztő.
- Töltsük bele az áramfejlesztő olajbetöltő nyílásán a motorolajat.
- Csavarjuk be az áramfejlesztő olajbetöltő sapkáját, ami egyben nívópálca is.
- Forgassuk meg az áramfejlesztő motorját a berántózsinórral. Elég egy húzás.
- Vegyük ki az áramfejlesztő olajsapkáját.
- Az olajsapkát töröljük szárazra, hogy később lássuk az áramfejlesztő motorjának az olajszintjét a nívópálcán.
- Tekerjük be, majd ki. Ha kicsi az áramfejlesztő olajszintje, töltsünk még bele. A két jelölés között kell lenni az áramfejlesztő olajszintjének.
MILYEN FAJTA MOTOROLAJAT TÖLTSEK AZ ÁRAMFEJLESZTŐ MOTORJÁBA?
A LÉNYEG, NE KEVERJÜK
Az áramfejlesztő generátor motorjába az előírás az ásványi olaj. Lehet jobbat beletölteni, tehát fél szintetikust, vagy szintetikus motorolajat. A fent említett olajnál csak jobb minőségű legyen, és a lényeg: a motorolajat ne keverjük! A megmaradt motorolajat csak akkor egészítsük ki újjal, ha azonos gyártmányú és típusú! Üzletünkben jó minőségű, magas hőmérsékletet is tudó 10W30-as fél szintetikus motorolajjal töltjük fel az áramfejlesztő motorját. A Heron digitális (szürke) áramfejlesztő, SAE 10W40-es motorolajjal megy. Az összes többi Heron (kék) áramfejlesztő motorjába SAE 15W40 API SH-SG/CD-es motorolaj is elegendő.
MIT TEGYEK HA A BENZINKÚTNÁL CSAK MÁSFAJTA MOTOROLAJ VAN? MEGVEHETEM-E?
Jobb lehet, kevesebbet tudó motorolajat azonban ne töltsünk az áramfejlesztő motorjába! A téli-nyári olajok jelölése a két táblázat kombinációjából ered. Pl.: egy SAE 15W40 viszkozitási osztályú motorolaj -20 oC-tól +45 oC környezeti hőmérséklethatárok között használható. Ez a táblázat nem csak áramfejlesztő generátorhoz használható. Összességében mondható, hogy kisebb számú motorolajra (pl. 15W40 helyett 10W30-ra, vagy 10W40-re) cserélhető a motorolaj.
Nyári motorolaj | Téli motorolaj | ||
---|---|---|---|
SAE viszkozitási osztály | Alkalmazási környezet hőmérséklethatára | SAE viszkozitási osztály | Alkalmazási környezet hőmérséklethatára |
20 | +25°C | 0 W | -35°C |
30 | +35°C | 5 W | -30°C |
40 | +45°C | 10 W | -25°C |
50 | +55°C | 15 W | -20°C |
60 | +65°C | 20 W | -15°C |
3. AZ ÁRAMFEJLESZTŐ FELTÖLTÉSE BENZINNEL
Töltsön benzint az áramfejlesztő üzemanyagtankjába! A hagyományos 95-ös ólommentes benzinnel töltsük fel az áramfejlesztő tankját. Mivel az áramfejlesztő generátor motorja négyütemű, sima benzin megy bele, nem keverék!
4. AZ ÁRAMFEJLESZTŐ GENERÁTOR KEZELŐSZERVEINEK ELLENŐRZÉSE
Benzincsap nyitva állásáról győződjünk meg. Az áramfejlesztő leállító kapcsolója megfelelő helyzetben, BE állásba legyen. A szívatót tegye rá. Az áramfejlesztő indításakor ne legyen terhelés alatt. Mit jelent ez? Vagy ne kössünk az áramfejlesztő kivezetéseire indításkor fogyasztót, vagy a áramfejlesztő generátorának kapcsolóját - ami egyben a biztosítéka is - kapcsoljuk le.
Az áramfejlesztő generátor indítása
AZ ÁRAMFEJLESZTŐ GENERÁTOR BERÁNTÁSA
Ha nincs az áramfejlesztő akkumulátoros indítással ellátva, marad a berántás. Kézzel kísérje vissza a berántó fogantyút, ha beindult az áramfejlesztő motorja, ne engedje el azt! Szabadonfutó van rajta, így lesz ideje visszakísérni a áramfejlesztő generátor berántó fogantyúját. Ha így tesz (ez igaz mindenféle benzines gépre) a berántómű sokáig fog hibátlanul működni. Ha beindult az áramfejlesztő, úgy 5-10mp múlva vissza is tolhatjuk a szívatót. Hagyja hogy bemelegedjen az áramfejlesztő motorja. - 1-2 percet járassa az áramfejlesztőt és csak azután kapcsolja rá a fogyasztókat.
MIT TEGYÜNK, HA LEMERÜLT AZ ÁRAMFEJLESZTŐ AKKUMULÁTORA?
Hagyja benne a lemerült akkumulátort, és úgy indítsa a berántó zsinórral! Csak végszükség esetén üzemeltesse kivett akkumulátorral az áramfejlesztő generátort, mert ha véletlenül testre ér a piros pozitív vezeték tönkremegy!
MIT TEGYEK HA MEGSZÍVTA MAGÁT A BENZINMOTOROS ÁRAMFEJLESZTŐ?
- Ne nyúljon a gyertyakulcs után!
- Vegye le a szívatót és adjon teljes gázt.
- Rántsa be, egymás utáni berántásokkal, hogy kidolgozza a sok benzint az áramfejlesztő. Ne rángassa, kísérje vissza az áramfejlesztő berántókarját. Ügyeljen arra, hogy a berántásokkal nagyjából egyenletes fordulatszámon pörögjön az áramfejlesztő főtengelye.
6-8 ilyen berántás után indulnia kell.
MIÉRT NEM INDUL AZ ÁRAMFEJLESZTŐ GENERÁTOR?
Avagy mire nem gondoltam az áramfejlesztő indítása előtt?
- Vízszintesen áll az áramfejlesztő? Nagy dőlésszög esetén nem tud megfelelően működni a karburátor.
- Benzin legyen az áramfejlesztő tankjában! Egy kicsit idétlenül hangzik, de jártam már úgy, hogy beletöltöttem 2L benzint egy Heron 5500VA-es áramfejlesztő benzintankjába, és nem indult el. Ezek az áramfejlesztő generátorok munkagépek, ezért nagy a benzintank ülepítője. 3 literrel már elindult.
- Régi az áramfejlesztő benzintankjában lévő benzin. Lásd lejjebb: A benzinmotoros áramfejlesztő használata fél év állás után
- Ki van-e nyitva az áramfejlesztő benzincsapja?
- Be van-e kapcsolva az áramfejlesztő gyújtáskapcsolója? Ez a nem önindítós Heron áramfejlesztő generátoroknál egy egyszerű kapcsoló az áramfejlesztő oldalán.
- Van-e elég motorolaj a motorban? Ellenőrizzük az olajszintet. Ha kevés a motorolaj, nem indul be, mert letilt az elektronika.
- Az áramfejlesztő szívatóját tegyük rá. Itt a close azaz zárva felirat az áramfejlesztő pillangószelepének a helyzetére utal, tehát ha az áramfejlesztő karburátorának a pillangószelepe zárva, akkor rajta van a szívató.
- Ha ekkor sem indul az áramfejlesztő, vigyük szervizbe.
A benzinmotoros áramfejlesztő generátor bejáratása
Javaslom a bejáratást, habár egyes gyártók nem írják elő. A bejáratás lényege aterhelésmentes működés.
Töltsük fel a benzintankot, és járassuk az áramfejlesztőt, anélkül hogy fogyasztót kötnénk rá. Negyed tank benzin elfogyasztásával járassuk be az áramfejlesztő generátor motorját.
A benzinmotoros áramfejlesztő aggregátor üzemeltetése
CSATLAKOZÓ ALJZATOK
Az áramfejlesztő oldalán több konnektort találunk. Ez egy pontból van kivezetve, tehát csak azért raktak többet, hogy több gépet, fogyasztót is tudjunk egyszerre használni elostó nélkül. Ne kelljen mindenféleképpen az áramfejlesztő működtetéséhez elosztó. Ebből az következik, hogyha hosszú hosszabbítót használunk, az áramfejlesztő egy csatlakozásáról is levehetjük az áramfejlesztő maximális teljesítményét.
ÜZEMÓRÁK
Az üzemórákat kísérjük figyelemmel! Ha a megvásárolt aggregátor nem rendelkezik üzemóra számlálóval, célszerű egy papíron írni az üzemórákat. A kötelező olajcsere (az első: 15 munkaóra után) Még mindig jobb megsaccolni naponként ha elfelejtette felírni a pontos időt, mint hónap végén vakarózni, vajon vajon mennyit mehetett az áramfejlesztő?
Ha Heron áramfejlesztőt vásárolt és nem ment az áramfejlesztő egy percet sem, akkor is 1 hónappal a megvásárlás után vigyük el az áramfejlesztő generátort a Heron szervizbe a regisztráció miatt, így 2 év lesz az áramfejlesztő garanciája. (Természetesen az áramfejlesztő többi szervizidőpontját is be kell tartani!)
KARBANTARTÁS
Tanulmányozza át a benzinmotoros áramfejlesztő karbantartási ütemtervét.
FÖLDELÉS
Földelje le az áramfejlesztő földelő kivezetését. Lehet földelés nélkül is használni a Heron áramfejlesztő generátort, de jobb ha megcsináljuk. Nem nagy dolog, 1 méter vezeték, hozzákötve egy fémrúd amit kézzel leszúrunk. Hegesztés közben csak földeléssel használja az áramfejlesztő generátort! Meg ha véletlenül el kezd zuhogni az eső, jó ha van földelés, azért 220-380V van az áramfejlesztő kapcsain, és a víz vezeti az áramot.
Ezt a történetet el kell hogy meséljem! Van egy hentes haverom, egyszer kezembe nyom egy dekopírfűrészt, hogy javítsam meg, mert ráz. Még jó hogy rákérdeztem, hogy mikor ráz? Akkor, volt a válasz amikor a disznóvágásnál hosszába elvágja vele a röfi gerincét. Hát igen, a nedves helyen már a kétszeres szigetelés sem elég.
LEÁLLÍTÁS UTÁN
Az áramfejlesztő leállítása után zárja el a benzincsapot! Ejtőtartályos a Heron áramfejlesztő tüzelőanyag ellátó rendszere, és ha nem zárjuk el szállítás közben az áramfejlesztő benzincsapját, kicsöpöghet egy kis benzin. Nem nagy baj, csak foltot hagy és büdös benzinszag lesz.
12V-OS KIVEZETÉS
A Heron áramfejlesztő 12V-os kivezetése felett találjuk a 12V-os biztosítékot. Az áramfejlesztő 12V-os kivezetése: piros a pozitív, fekete a negatív. Nem teljesen szabályozott, simított egyenáram! Akkumulátort ne töltsünk vele! Használjunk az áramfejlesztő 220V-os kivezetésére kötött akkutöltőt.
MOTOROLAJSZINT
A Heron áramfejlesztő motorolajszint ellenőrző rendszerrel van ellátva. Ha az áramfejlesztő motorjába nincs, vagy kevés - azaz nem elegendő - a motorolaj az áramfejlesztő nem indul!
MUNKA KÖZBEN
Esőben ne használja! Meleg időben a munka végeztével járassa az áramfejlesztő motorját terheletlenül egy-két percet. Ez idő alatt lehűl az áramfejlesztő motorja, és csak ezután kapcsolja ki.
Ha a Heron áramfejlesztő önindítós, akkor figyeljünk oda, hogy ne hagyjuk rajta a gyújtást, mert - ugyan úgy ahogy egy gépkocsinál - lemerül az áramfejlesztő akkuja.
Mennyit mehet kikapcsolás nélkül a Heron áramfejlesztő? Azt szoktam mondani, hogy a benzines áramfejlesztő olyan mint a személykocsi motorja. Az is benzines, négyütemű. Vezetünk 4-5 órát, és leállunk kinyújtózni fél órára. Az áramfejlesztő 15-18 órai folyamatos használata után nagyobb pihenőt javaslok!
fontos!
- Járó motorú áramfejlesztő generátorba ne tankoljunk! Állítsuk le az áramfejlesztő motorját, és ekkor töltsük fel a benzintankot.
- Vigyázzunk, hogy töltés közben ne menjen a forró motorra a benzin! Szervizeltünk már összeégett Stihl fűkaszát, mert töltés közben ráment a benzin a forró motorra és kigyulladt. Szerencsére senki sem sérült meg. De van más eset is amikor az ember nem gondol bele mit csinál.
TÚL TUDOM-E TERHELNI A HERON ÁRAMFEJLESZTŐ GENERÁTORT?
Nem. A Heron áramfejlesztő generátor biztosítéka a maximális áramot meghaladva leold, és miközben az áramfejlesztő motorja tovább megy, és nem szolgáltat áramot. Csökkentsük le az áramfejlesztő generátorra kapcsolt terhelést és nyomjuk vissza az áramfejlesztő generátor biztosítékát.
AZ ÁRAMFEJLESZTŐ ÉS A KÉNYES FOGYASZTÓ (SZÁMÍTÓGÉP, SZERVER, KAZÁN ELEKTRONIKA) ESETLEG UPS?
Igen, az AVR szabályzó rendszerrel felszerelt Heron áramfejlesztő stabil áramot szolgáltat, ezért ráköthető szünetmentes táp, számítógép, és egyéb kényes fogyasztó.
- A legkisebb keretes Heron áramfejlesztő kivételével (1100VA-es szinkron generátorral szerelt áramfejlesztő ) az összes Heron áramfejlesztő AVR feszültségszabályzó rendszerrel van ellátva.
- A Heron AVR rendszer elektronikusan szabályozza a feszültséget és a frekvenciát. A feszültséget a gerjesztés beállításával, a frekvenciát a fordulatszám szabályzásával tartja a beállított értéken.
Nem egy Heron áramfejlesztő generátort adtunk el szerverparkoknak, internetszolgáltatóknak, számítógépes hálózatok üzemeltetésére. A Heron áramfejlesztő az otthoni kazán elektronikájának áramellátására is megfelelő, pedig az is igen kényes fogyasztó.
A BENZINMOTOROS ÁRAMFEJLESZTŐ HASZNÁLATA FÉL ÉV ÁLLÁS UTÁN
Ha sokat áll az áramfejlesztő a fészerben (kb.: fél év), és a benzintank tele van benzinnel, öntse ki, és töltsön bele újat, tudniillik az ólommentes benzinben alkoholszármazékkal növelik az oktánszámot, és ha ez elpárolog, akkor nem indul, pedig benzin van (igaz csak cirka 30-as oktánszámú 95 helyett), szikra van. Egyszer egy Stihl fűkasza tréfált meg, a szervizes kolléga csak mosolygott miután egy perc alatt friss benzinnel „megjavította”.
Aggregátor
Hogyan válasszak Heron áramfejlesztő gépet? Milyen üzemanyaggal működjön, inverteres legyen, 1 fázisú vagy 3 fázisú legyen az aggregátor, esetleg kerekeken guruljon? Többek között ezekre a kérdésekre is segítünk választ adni.
HERON BENZINES ÁRAMFEJLESZTŐ AGGREGÁTOR ELŐNYEI
Ha mobil áramfejlesztő a cél, a legjobb döntés a benzines áramfejlesztő, mert benzint mindenhol lehet kapni, és kisebb súlyú mint a gázos, vagy a dízel áramfejlesztő.Bármilyen körülmények között is könnyen indítható! Ne emelgesse, húzza! Ha az áramfejlesztő keretére felszereljük a gumikereket, és a vonórudat, nem szükséges emelgetni a kb. 80 kg-os áramfejlesztő gépet.
Heron áramfejlesztő megvásárolható üzletünkben, vagy megrendelhető webshopunkban.
Inverteres vagy hagyományos aggregátor?
HERON DIGITÁLIS AGGREGÁTOR ELŐNYEI
KIS SÚLY, KIS MÉRET
Ha fontos a kis súly és a kis méret. Hajókra, lakókocsikba a kis mérete miatt bármilyen kicsi csomagtartóba elfér. Kompakt tokozás, kisebb bőrönd nagyságú, teljesen beburkolva, műanyag házban. Utazáskor akár fektetve is szállítható. Ekkor le kell zárni a tanksapka lélegző nyílását. Ne felejtsük el majd kinyitni! Csak állítva üzemeltethető!
Súlya fele mint a hagyományos áramfejlesztő súlya. 17kg az 1000VA-s Heron digitális áramfejlesztő súlya. A mérete harmada, fele mint a hagyományos áramfejlesztő - 40x51x46cm
HALK
Nagyon halk csendes! 58 dB a zajszintje 7m távolságról 70 dB helyett, (egy azonos teljesítményű Heron áramfejlesztő zajszintje) a digitális áramfejlesztő motorjának. A Heron digitális áramfejlesztő zajszintje 10%-kal alacsonyabb a 200/14/EC európai szabvány által megadott zajszintnél!
KIS FOGYASZTÁS
Kicsi a fogyasztása! 15%-al fogyaszt kevesebbet mint a hagyományos benzinüzemű áramfejlesztő. A DGI-10SP modell egy tankolással (2,8L) megszakítás nélkül akár 75%-os terhelés mellett 3 órán keresztül is üzemelhet!
KIVÁLÓ ÁRAMMINŐSÉG
Kényes elektronikai eszközökhöz is! A Heron inverteres áramfejlesztő kiváló áramminőséget, és stabil feszültséget produkál. A hagyományos berendezésekkel szemben 50%-al jobb a kimeneti feszültség minősége, ezért kényes eszközöket (pld. orvosi műszereket) is lehet róla üzemeltetni.
Intelligens fordulatszám-szabályozás! A digitális áramfejlesztő vezérlése a motor fordulatszámát mindig úgy változtatja, hogy a felvett terheléséhez igazodjék, így akár 40%-kal gazdaságosabb, mint a hagyományos áramfejlesztő! Az intelligens fordulatszám-szabályozás funkció kikapcsolható.
Egyszerűen kezelhető! A digitális áramfejlesztő leállító kapcsolóját csak On állásba kell rakni, és utána be kell rántani.
A HERON HAGYOMÁNYOS, BENZINES AGGREGÁTOR ELŐNYEI
Ha nagyobb teljesítmény kell mint 1000W, a Heron benzines áramfejlesztő a jobb megoldás. Ha 3 fázisú elektromos gépet akarunk üzemeltetni, csak a a hagyományos keretes, benzines vagy gázos áramfejlesztő jó a feladatra.
Egyfázisú vagy háromfázisú aggregátor kell nekem?
EGYFÁZISÚ HERON BENZINMOTOROS AGGREGÁTOR
Egyfázisú Heron áramfejlesztő (220V-os) egyfázisú gépekhez való. Háromfázisú (380V-os) gépeket nem tudunk egyfázisú áramfejlesztő generátorról üzemeltetni.
HÁROMFÁZISÚ HERON BENZINMOTOROS AGGREGÁTOR
Háromfázisú áramfejlesztő elsősorban a 380V-os fogyasztókhoz való. Egyfázisú fogyasztót is lehet rá kötni, de vigyázzon az egyfázisú (220V-os) fogyasztókkal a háromfázisú generátor esetében! Nem szabad asszimetrikusan terhelni!
Mit is jelent ez? Ha egy 5500VA-es 3 fázisú Heron áramfejlesztő generátorra rákötök egy 3 fázisú 4000W-os motort, vígan viszi, de ha egy 2200W-os 1 fázisú (220V-os) mezei sarokcsiszolót, leveri az áramfejlesztő biztosítékát, mert nem erre van kitalálva.
Csak akkor vegyünk 3 fázisú áramfejlesztő generátort, ha 3 fázisú gépeket használunk róla!
MIT TEGYÜNK HA OLYAN GÉPÜNK VAN AMI 1 ÉS 3 FÁZISRA IS KÖTHETŐ?
Léteznek olyan háromfázisú készülékek, amik nem használják ki mind a három fázist. Erre jó példa a Herta „egy illetve három fázisra is köthető hegesztőtrafó. Ennél a készüléknél csak kettő fázis van bekötve. Nézze meg azt, hogy a készülék mind a három fázist használja-e? Ha csak kettőt használ, akkor csak az egyfázisos bekötést javaslom! Ha nincs a 3 fázisú áramfejlesztő generátor terhelése szimmetrikusan a 3 fázisra elosztva, nagyon megterheli azt, és ráadásul sokkal kevesebb villamos energiát lehet róla levenni.
Gázos vagy benzines aggregátort vegyek?
Avagy milyen előnyökkel jár a gáz üzemű áramfejlesztő?
- Gáz üzemben kb. 50 % üzemanyag költség megtakarítás.
- Nagyobb üzembiztonság a több fajta üzemanyagrendszernek köszönhetően. 95 –ös oktánszámú benzin mellett működhet még propán-bután gázról vagy tiszta propán gázról.
- 23 kg-os PB palackkal üzemeltetve kb. 13 órás üzemidő.(függ a terheléstől)
- Alacsonyabb károsanyag kibocsátása által óvja a környezetet. Károsanyag kibocsátása kilencszer kisebb, a vonatkozó szabványok által előírt értékeknél.
- Gáz üzemre vonatkozó tanúsítvánnyal ellátott minőségi cseh termék, mely országos szervizhálózattal rendelkezik.
- Tisztább üzemanyagnak köszönhetően a motor élettartalma sokkal hosszabb.
- Ideális olyan helyeken ahol fontos szempont az áram előállításának költsége, a környezetbarát üzem, és az élettartam. Vezetékes és pb gázról is üzemeltethető a Heron gázüzemű áramfejlesztő. Földgázra kötve a Heron gázas áramfejlesztő üzemeltetési költsége olyan, mintha az elektromos fogyasztót a konnektorba csatlakoztatnánk.
Mindig van de! Hegesztőkészülék áramellátására nem használható a robbanásveszély miatt! Villamos ívhegesztő készülék áramellátására a robbanásveszély miatt nem alkalmazható a gázos áramfejlesztő!
A gázas áramfejlesztő többletköltségének (a gázas és benzines ára közötti különbség) megtérülési ideje kb. 122 üzemóra.
Milyen teljesítményű aggregátor kell nekem?
MILYEN JELLEGŰ, ÉS MENNYI TELJESÍTMÉNYŰ (HÁNY WATTOS) FOGYASZTÓT TEHETÜNK ÁRAMFEJLESZTŐ GENERÁTOR KIVEZETÉSEIRE?
- Számoljuk össze az áramfejlesztő generátor kivezetéseiről milyen és mennyi fogyasztót akarunk működtetni.
- Milyen fogyasztókat kötünk rá?
- Hogyan számoljuk ezen fogyasztók teljesítményét?
- A felszorzott és összeadott teljesítmény alapján el tudjuk dönteni, melyik áramfejlesztőre van szükségünk!
ELLENÁLLÁS FOGYASZTÓ – A RÁKÖTENDŐ TELJESÍTMÉNYT SZOROZD 1-EL!
Az áramfejlesztő generátor kapcsaira ohmikus fogyasztó esetében a teljes névleges teljesítményt rá tudjuk kötni. Egy 2000VA-s áramfejlesztő esetében 1800W-nyi ellenállás típusú fogyasztót tudunk rákötni összesen. Minden esetben javasolt 10% a biztonsági rátartás a lehetséges terhelésingadozás miatt. Ha hosszabb ideig használjuk a fogyasztót célszerű csak 1600W-ot rákötni.
Ilyen fogyasztók az elektromos fűtés, elektromos sütő és tűzhely, hagyományos izzólámpa, hajsütővas, led. Az energiatakarékos izzó nem ellenállás jellegű fogyasztó!
ELEKTROMOS GÉP - A RÁKÖTENDŐ TELJESÍTMÉNYT SZOROZD 1,4-EL!
Ha az áramfejlesztő generátor kapcsaira elektromos gépet kötünk szorozzuk meg a gép teljesítményét 1,3-al, plusz a 10% a biztonsági rátartás! Egy 2000VA-s áramfejlesztő esetében 1400W-nyi elektromos gépet tudunk rákötni összesen. Az elektromotor tekercsén fellépő veszteségek kompenzálása céljából üzemeltetésükhöz az áramfejlesztőknek kb. 30%-kal nagyobb teljesítménnyel kell rendelkeznie a megadott teljesítménynél!
KOMMUTÁTOROS MOTORRAL SZERELT GÉP - A RÁKÖTENDŐ TELJESÍTMÉNYT SZOROZD 2,2-VEL!
Ha az áramfejlesztő generátor kapcsaira kommutátoros motorral rendelkező gépet kötünk 2-szeres teljesítménnyel kell számolnunk. Egy 2000VA-s áramfejlesztő esetében 900W-nyi kommutátoros motorral szerelt gépet tudunk rákötni összesen. Az 1500W-nál nagyobb motor esetében javaslom a nagyobb 2 - 2,5-szörös többlettel számolást.
A sarokcsiszoló, fúrógép, elektromos láncfűrész, porszívó vagy háztartási robotgép indításához 1,5 - 2-szeres teljesítménytöbbletre van szükség.
INDUKCIÓS MOTORRAL RENDELKEZŐ GÉP - A RÁKÖTENDŐ TELJESÍTMÉNYT SZOROZD 4-EL!
Ha az áramfejlesztő generátor kapcsaira indukciós (aszinkron) motorral rendelkező gépet kötünk 3 - 5-szörös teljesítmény kell. Egy 2000VA-s áramfejlesztő esetében 500- 800W-os aszinkron motorral szerelt gépet tudunk rákötni összesen. Az aszinkron (rövidre zárt forgórészű) motorok az úgynevezett nehéz indítású gépek, melyek indításához az áramfejlesztő 3 - 5-szörös többletteljesítményére lehet szükség. Azoknak a fogyasztóknak az indításához amelyek már az indítástól kezdve terhelés alatt működnek 5 -10-szeres teljesítménytöbbletre lehet szükség.
Ilyenek a kompresszorok, fagyasztószekrények, házi vízműk, légkondicionálók.
AUDIOTECHNIKA - A RÁKÖTENDŐ TELJESÍTMÉNYT SZOROZD 2-VEL!
Audiotechnikai készülékek csatlakoztatása estén 2- szeres teljesítménytöbblet kell.
A televíziók, rádiók, cd-k, erősítők, vasalók, makrók, gyorsfőzőkannák az áramfejlesztő generátor 1,5 - 2-szeres teljesítménytöbbletét igénylik.
HEGESZTŐTRAFÓ - A MAX. TELJESÍTMÉNYFELVÉTELNEK KISEBBNEK KELL LENNI AZ AGGREGÁTOR NÉVLEGES TELJESÍTMÉNYÉNÉL!
Ha az áramfejlesztő generátor kapcsaira hegesztőkészüléket csatlakoztatunk, vegyük figyelembe a következőket: Az 5500VA és annál nagyobb teljesítményű áramfejlesztőkre szakaszos üzemű hegesztőkészüléket is lehet csatlakoztatni. A hegesztőtrafó maximum teljesítményfelvételének kisebbnek kell lenni az áramfejlesztő névleges teljesítményénél.
Ha csak a max. áramerősséget adják meg a hegesztőtrafó leírásában, számoljuk ki! Ha pld.: max. 16Amperes hegesztőtrafó áramfelvétele, akkor 220V x 16A = 3520W, elbírja a fenti 5500VA-s áramfejlesztő. A PB gázzal működő aggregátor ugyan elbírná akár a szakaszos üzemű hegesztőtrafó áramfelvételét is, de a robbanásveszély miatt ne használjuk hegesztésnél!
GYORSAN VÁLTOZÓ TERHELÉS - A RÁKÖTENDŐ TELJESÍTMÉNYT SZOROZD 2-VEL!
Ha az áramfejlesztő generátor kapcsaira nemlineáris (nagy határok között, akár gyorsan változó) terhelést jelentő fogyasztót kötünk, 2- szeres teljesítménnyel számoljunk! A zavaró jelenségek elsősorban ki-bekapcsoláskor jelentkeznek.
Ilyenek a számítógépek, szünetmentes áramforrások
ÖSSZEFOGLALVA EGY PÉLDÁVAL
Egy Heron 5500VA egyfázisú benzinmotoros áramfejlesztő 220V-os csatlakozójáról a következőket tudjuk üzemeltetni egyszerre:
- 500W-os halogénizzó amit az áramfejlesztő szempontjából 550W-nak számolunk,
- 800W-os sarokcsiszoló, amit az áramfejlesztő szempontjából 1760W-nak számolunk,
- 500W-os ütvefúró, amit az áramfejlesztő szempontjából 1100W-nak számolunk,
- Ez idáig 550 + 1760 + 1100 = 3410W
- Hú! Ráfér még a 400W–os hűtő is a sörnek, ami az áramfejlesztő szempontjából 1600W-nak számolunk
- Az áramfejlesztő generátor így 5000VA-ral van összesen terhelve, bírnia kell még hosszú távon is.
TÁBLÁZAT AZ ÁRAMFEJLESZTŐK TERHELHETŐSÉGÉRŐL FOGYASZTÓKKAL
Milyen hangos egy Heron aggregátor?
Ha a hangerősség is lényeges. Gyakran kérdezik hogy mennyire hangos a keretes illetve a kofferes Heron áramfejlesztő. A keretes Heron áramfejlesztő hangjának erősségét egy fűnyíróhoz tudnám hasonlítani. A kisebb 2300 és 2800VA generátor hangjának a nagysága olyan mint egy kisebb benzines fűnyíró hangja.A keretes nagyobb 5500, 6000 és 6500VA-s generátor hangereje olyan mint egy közepes benzines fűnyíró hangja.A kofferes Q-jelű 1000, 2000, és 2800VA-s Heron áramfejlesztő lényegesen halkabb. Hangját egy 50cm3-es kis robogóhoz hasonlítanám.
Cipeljem vagy kerekeken guruljon a Heron aggregátor?
Vannak a kényelmi szempontok! - Tudom cipelni? Valamelyik 100kg-t is nyom. A megoldás: gurítsuk! Gumikerék és vonórúd kapható az áramfejlesztőkhöz.
Áramfejlesztőnk önindítós vagy berántós legyen?
Az önindító a Heron áramfejlesztő esetében csak kényelmi dolog, mivel hidegben is jól indul. Mindig le tud nyűgözni - majdnem mindig egy rántásra indul még a legnagyobb is. Az önindítós változatot a típusszámban lévő E betűről ismerjük meg: EGM-55 AVR-1E
Garancia Heron módra
- 1 + 1 év garancia
- Díjmentes első karbantartás
- Teljes körű garancia
- Nincs kötelező költségtérítéses beüzemelés
- Országos szervizhálózat - 16 szervizpont ( 2014. novemberi adat és folyamatosan bővül)
- Cserekészülék biztosítása szükség esetén
- 2000 üzemórás garancia
- Referenciák
Áramfejlesztő generátor
Az elektromos hálózat ma már természetes része életünknek, azonban vannak olyan területek, ahol vagy lehetetlen a kiépítés vagy még egészen egyszerűen ez még nem valósult meg. Ezért a találékony ember olyan eszközt hozott létre, mellyel képes reprodukálni az elektromos hálózatot és ezen keresztül működtetni az elektromos gépeit.
Sok esetben tesz jó szolgálatot egy áramfejlesztő generátor megléte, például a lakott településeken kívül épült nyaralók sem rendelkezik minden esetben elektromos árammal vagy egy lakókocsi sem tud minden esetben kapcsolódni a már meglévő hálózathoz. Illetőleg a hajótúrára indulók sem számíthatnak a minden kikötőben, arra hogy a hálózatra kapcsolódjanak. Ilyen esetekre tökéletes megoldás jelent a hordozható benzin vagy diesel motorral működő áramfejlesztő generátor.
Számos változatba építettek be olyan kimenetet, amely lehetővé teszi a berendezés akkumulátorral való töltését. A generátorok hajtásában legtöbbször nagy hatásfokú és gazdaságos üzemelésű robbanómotorok vesznek részt. Ugyanis ezek a berendezések a kellő üzemanyaggal bárhol működtethetőek.
A gazdaságos áramfejlesztésnek feltétele, hogy a meghajtó motorok konszenzusban legyenek a generátorral. A generátorok korlátozott teljesítménnyel rendelkeznek, ezért előre meg kell határozni, hogy milyen célra szeretnénk az áramfejlesztő berendezésünket használni.
Mindenképp célszerű megtudni, hogy az áramfejlesztő által termelt áram elégséges lesz-e a használni kívánt készülék működtetéséhez.
Első lépéséként meg kell állapítani, hogy a berendezések üzemeléséhez mekkora elektromos teljesítmény az ami szükséges. Kitétel, hogy ezt a megállapított értéket az áramfejlesztő generátornak folyamatosan és biztonsággal hoznia kell. Nagy körültekintéssel kell lenni, hogy az áramingadozásra érzékeny készülékeknél rendkívül stabil, zajmentes és tökéletes szinusz jellel rendelkező áramot használjunk.
A felhasználás módját tekintve az áramfejlesztő generátorok igen széles választékát kínálják a gyártók és az üzletek. A hordozható generátorokat igen széles körben használhatóak, köszönhetően kis önsúlyuknak. Előnyös tulajdonságuk, hogy bárhol működtethetőek és szállításuk is egyszerű. Az áramfejlesztő súlya és mérete egyenes arányban áll a gép teljesítményével.
Saját használatra általában elegendőek a kisebb teljesítménnyel rendelkező változatok is.
Vannak az úgynevezett kompakt generátorok, melyek az utazások során tesznek jó szolgálatot, a nagyobb teljesítményen működők, keretes típusok a kisebb gépek üzemeltetésére szolgálnak. Ami teljesítmény értéküket illeti, a kisebbek 950-1500 W tudhatnak magukénak, a nagyobbak pedig 3000-5000 W-t. Abban viszont megegyeznek, hogy szállításuk roppant mód egyszerű vagy akár még lakóautóba is beépíthető.
Az egyfázisú szinkrongenerátorokat, ha folyamatosan üzem és terhelés alatt tartjuk, csak a maximális teljesítményük 1/3-át képesek produkálni. Ilyen formán ha, folyamatos maximális terhelésnek tesszük ki a berendezést, ne csodálkozzunk, ha annak élettartama radikálisan lecsökken.
A korszerűbb modellekbe ezért már automata lekapcsolást építenek be. Ezért vásárláskor a tartós üzemi teljesítmény, az amit célszerű figyelembe venni.
Külső kialakításukról elmondható, hogy a tokozott kivitelnek köszönhetően alacsony a zajszintjük. Négyütemű vagy kétüzemű benzinmotor meghajtásúak. A kétüteműek működéséhez 1:50 arányú keverék szükséges, míg a négyüteműek ólommentes benzinnel üzemelnek. Az áramfejlesztők húzózsínor behúzásával indulnak el. Mint ahogy a teljesítményük sem egyforma, úgy feszültségszabályozásuk sem az. Vannak változatok, amelyek kondenzátoros szabályozásúak, ezek csupán a nagyobb mértékű feszültségingadozás kiküszöbölésére képesek, így csak az olyan készülékekhez használhatóak, amelyek nem érzékenyek a feszültségingadozásra. A korszerűbb modellekbe ezen felül digitális szabályzó rendszert is beintegrálnak, hogy a motor fordulatszámát optimalizálja a felvett teljesítményhez mérten. Ennek a jelentősége, hogy az áramfejlesztőket gazdaságosan és a környezetet óvva lehessen használni.
A berendezések súlyát és nagyságát több dolog is befolyásolja, mint a generátor, a robbanómotor és a tartályméret. Egy átlagos berendezés mely 4-6 órán keresztül képes elektromos áramot szolgáltatni, az kb. 4 literes üzemanyagtartállyal rendelkezik, és súlya 15-18 kg. A nagyobb teljesítményű gépek, a professzionális változatok már egyértelműen nagyobb méreteken kívül nagyobb teljesítménnyel is rendelkeznek. A súlyuk elérheti akár a 90 kg-ot is, így mozgatásuk már nem olyan egyszerű, mint a kis kompakt generátoroknak.
A kisebb teljesítményű hordozható generátorok, ha nem egyszerre szeretnénk mindent működtetni, akkor fedezik egy kisebb háztartás energia igényét. Felhasználási területtől függetlenül, fontos szempont, hogy a berendezés teljesítménye 20-30%-kal magasabb legyen, mint a működtettni kívánt fogyasztók összteljesítménye. A nagy indítóáramot igénylő berendezésekről ugyanez mondható el.
A fogyasztók típusai is segítik az áramfejlesztő kiválasztását
Az elektromos árammal üzemelő berendezések három csoportba sorolhatóak. Az ohmos jellegű fogyasztók csoportjába tartozik az izzólámpa, hősugárzó, főzőlap vagy az elektromos sütő is. A következő csoport tagjai a nagyobb teljesítményű akkumulátortöltők, motoros barkácsgépek vagy mosógépek és fűnyíró gépek, úgynevezett induktív jellegű fogyasztók. Végül, de nem utolsó sorban a különleges fogyasztók képzik a harmadik csoportot. Ide tartoznak a szivattyú berendezések, betonkeverők, vagy a kompresszorok.
Áramfejlesztők feszültségszabályzás szerint
Ennél a csoportosításnál ugyancsak 3 csoportot különbözettünk meg, így vannak a kondenzátoros, a transzformátoros és a az elektronikus feszültségszabályozású berendezések.
A kondenzátoros típusnál megváltozott terhelés esetén magasabb lehet a feszültség ingadozása. Kondenzátoros áramfejlesztő gép használható villamos szerszámok, építőipari kisgépek, hegesztőgépek üzemeltetésére. A kedvező árfekvése mellett még olyan tulajdonságot is magáénak mondhat, mint az egyszerű felépítés vagy a alacsony meghibásodási hajlam.
A transzformátoros szabályzással üzemelő áramfejlesztő gép már stabilabb feszültséget biztosít és ára is kedvező. Azonban a karbantartási igényei magasabbak. Fokozottan kell figyelni a szénkefék érintkezésére vagy az egyfázisú túlterhelésre.
Ha olyan fogyasztókat szeretnénk működtetni az áramfejlesztőről, amelyek különösen érzékenyek a feszültségingadozásra, csakis azok a berendezések jöhetnek szóba,
melyek elektronikus feszültség szabályozással rendelkeznek.
Milyen élettartamú berendezés az optimális számunkra?
Ha nem folyamatos használatra keresünk áramfejlesztő berendezést, vagy csak ohnos fogyasztók működtetéséhez szükséges a generátor, akkor elegendő beszerezni egy hobbymotorral üzemelő készüléket. Ebben az esetben a hajtómotor pár száz órára van kalibrálva. Viszont, ha tartós működtetésre keresünk generátort, akkor csakis a profi motorral meghajtott változatokat keressük, mert ezek élettartama több ezer óra és a motor golyóscsapágyazott, könnyen szétszerelhető és is felújítható.