Aggregátor, azaz áramfejlesztő
Az “aggregátor” szó az áramfejlesztő szinonímája.
Aggregátorok
A hordozható elektromos energia egyre nagyobb népszerűségnek örvend, miután egyre több elektromos berendezést és gépet használunk mindennapjainkban legyen szó munkáról vagy szabadidőről, esetleg háztartási felhasználásról.
A Heron aggregátorokat használhatjuk:
- Otthonunkban, szabadidőben
- Munkához
- Sürgősségi vészhelyzetekben
A hordozható aggregátorok bármilyen kültéri tevékenységet élvezhetőbbé, könnyedebbé tesznek. A Heron aggregátorai hosszú élettartamuknak köszönhetően mind az építőiparban, mind a bér-aggregátorral foglalkozó szolgáltatók körében nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen a berendezések (anyaguknak és megbízhatóságuknak köszönhetően) hosszantartó felhasználáshoz is ideálisak. Az elektromos energia egyre nagyobb terű felhasználása és a fogyasztók megnövekedő igényszintje miatt a helyi szolgáltatók mind többször szembesülnek a hálózat túlterhelésével, minek következtében áramszünet lép fel.
Heron hordozható aggregátorok
Kifejezetten kompakt, csendes és takarékos aggregátor család. Maximum 2 kVA teljesítményig minden felhasználói igényt kielégít. Kis súlyának köszönhetően közkedvelt a turisztikai célú alkalmazásokban. A számítógépek és egyéb áramingadozás érzékeny berendezések nagyon stabil és zajmentes áramot igényelnek, melynek szinte tökéletes a szinuszjele, hiszen nem fogadhatjuk el, hogy a számítógép néha magától kikapcsol, vagy leáll az éppen futó program. Ennek kiküszöbölésére a Heron mérnökei egy különálló inverteres technológiát dolgoztak ki, amely egy mikroprocesszor segítségével olyan szinuszgörbéjű áramot tud kibocsátani, mely tökéletesebb a fali csatlakozóból kijövő áramnál. Ezzel egy időben sikerült az aggregátor méretét is drasztikus módon lecsökkenteni, ezáltal ezek a Heron inverteres aggregátorok nagyon könnyen szállíthatóak.
Heron ipari aggregátorok
Kifejezetten ipari célú aggregátor család. Strapabírásának és megbízhatóságának köszönhetően építőipari, mezőgazdaági és egyéb ipari felhasználásra egyaránt alkalmas. Teljesítményük 2 kVA és 5 kVA között van egy fázison, de a legnagyobb 6kVA elektromos teljesítményre is képes három fázison.
A HERON elektromos berendezései közül a legkiemelkedőbb az aggregátorok csoportja. Legyen szó nyitott keretesről, vagy hangszigeteltről, AVR-es, vagy inverteres feszültségszabályzásról, a Heron egy rendkívűl változatos aggregátor skálát nyújt a felhasználóknak.
A Heron aggregátorok előnyei:
Mobilitás
Tömör építési forma, a lehető legkisebb méretek, daruk számára függesztők, alvázak biztosítanak Önöknek mobilitást a HERON aggregátorokkal.
Minőség
Az összes termelési fokozat gondosan kerül előkészítésre, modern technikai berendezésekkel kerül megmunkálásra, állandó ellenőrzés mellett. Az aggregátorok a termelés alatt több minőségi kontrollon esnek keresztül, melyeknél a motorok és a generátorok a legmodernebb bevizsgáló készülékek terhelését kell, hogy kibírják.
Megbízhatóság
A HERON aggregátorok maximális megbízhatósággal rendelkeznek. Többéves használat után is folyamatos teljesítményt biztosítanak.
Áramfejlesztők alkalmazhatósága
A következő táblázat a különböző típusú áramfejlesztők alkalmazhatósági területeit és feltételeit tekinti át, és segít az eligazodásban.
Heron áramfejlesztő szünetmentes tápegységhez
Teszteltünk több UPS-t Heron áramfejlesztő generátorokon.
Így kezdődött
Cseh kollégák azt mondták, a Heron áramfejlesztő generátor keretes változata nem alkalmas szünetmentes tápegységek ellátására. Valószínű akkor még nem próbálták.
Így folytatódott
Nem hittük el, kipróbáltuk. Működött, mégpedig igen jól! Ajánltuk másoknak is, nekik is működött! Ma már több szerverpark, számítógépeket használó cég bizonyítja, hogy jó a Heron áramfejlesztő generátor a szünetmentes tápegységek ellátására.
Aztán teszteltük...
Heron áramfejlesztő és a különböző UPS-ek nem haragszanak egymásra és jól együtt tudnak dolgozni.
Szünetmentes tápegység (UPS)
Mi az UPS?
Szünetmentes tápegység (Uninterruptible Power Supply)
Miért is van szükség szünetmentes tápegységre?
Fontos, hogy a kényes berendezéseink (számítógép, szerver, kazánok automatikája) energiaellátása folyamatos legyen. Egy számítógép hirtelen áramkimaradás esetén egyből kikapcsol.
UPS felépítése
A szünetmentes tápok egy akkumulátorból és a hozzá kapcsolt megfelelő elektronikából állnak.
UPS működése
Az UPS elektronikája felel azért, hogy ha a feszültség, vagy a frekvencia meghatározott mértékben lecsökken vagy megnő, a rákötött elektromos berendezés továbbra is ugyanakkora feszültséget kapjon.
Ha áramkimaradás van, aktiválódik az akku, és annak feszültségét inverterrel feltranszformálva és váltóárammá alakítva biztosítja a elegendő áramot a számítógépnek.
UPS típusok
- Az offline vagy standby UPS. Ez a legegyszerűbb kivitel. Ez csak az áramkimaradás esetén működik, de nem szabályozza a nagyobb vagy alacsonyabb feszültséget.
- A line-interaktív UPS a következő szint. Ez is csak áramkimaradás esetén dolgozik, azonban bizonyos mértékű feszültségkorrekcióra is képes.
- Az online, vagy kettős konverziós UPS a legmagasabb szintet képviseli. Ez a készülék a váltóáramot egyenárammá konvertálja (ezzel egyúttal az akkut is tölti), majd az inverter segítségével állít elő ismét váltóáramot. Ez az eljárás stabil feszültséget és frekvenciát, a hálózati zavaroktól teljesen megszűrt áramot biztosít.
UPS jellemzői
- A teljesítmény, melyet VA-ben tüntetnek fel. meghatározza, hogy mekkora teljesítményű fogyasztót képes a UPS táplálni. Egy átlagos számítógép kb. 100 wattot fogyaszt, plusz a monitor úgy 80 W körül, azonban ha több winchester van a gépben, és a videokártyánk is egy nagy fogyasztású csúcsmodell, ez az érték jóval nagyobb is lehet.
- Az UPS-re ráírt VA érték nem egyezik meg a W értékkel. A hasznos, "kivehető" teljesítmény ennek mindössze 60-90 százaléka.
- Az áthidalási idő a beépített akkumulátor-kapacitástól függ és azt jelenti, hogy egy adott fogyasztású eszközt mennyi ideig képes árammal ellátni. Átlagos, otthoni felhasználás mellett megelégszünk azzal, ha áramszünet esetén 5-10 percig még kap áramot a gép, hiszen ez alatt elmenthetjük adatainkat, és biztonságosan kikapcsolhatjuk a számítógépet.
Ha nem elég az UPS, jöhet az áramfejlesztő!
Ha az áramszünet ideje hosszabb, mint az áthidalási idő akkor gond van. A szünetmentes tápegységek akkumulátor kapacitását nem lehet a végtelenségig növelni, ráadásul elég drága megoldás lenne.
Ilyenkor alkalmazzuk a Heron áramfejlesztő generátort. Alap esetben egy váltókapcsoló beépítésével gondoskodni kell arról, hogy a hálózati áram és a Heron áramfejlesztő generátorból kijövő áram ne keveredjen össze. Ezt a műveletet lehet a Heron áramfejlesztő generátorba épített elektronikával is elvégezni, de erről a teszt után olvashat.
Heron áramfejlesztő és az UPS teszt
Tesztelésnél különböző nagyságú és kivitelű UPS-t, különböző teljesítmény-kategóriájú és kivitelű áramfejlesztőt használtunk. Terhelésként villamos fűtőtestek szolgáltak. A cél az volt, hogy kiderítsük, hogyan képesek együttműködni a Heron áramfejlesztők a különböző szünetmentes tápegységekkel.
Feszültség
A lenti adatokból kiolvasható, hogy a terhelés nagyságától és a szünetmentes tápegység fajtájától függetlenül a Heron áramfejlesztő generátorok feszültsége 221 és 233 V közt ingadozik, ami bőven benne van a gyár által megadott 5 % -os toleranciában.
Frekvencia
Frekvencia 49 és 52 Hz között változott, ami 2 - 4 %, és szintén megfelel az előírtaknak.
Ha a feszültség és a frekvencia is jó, még se működik a rendszer
Találkoztunk már olyan régebbi évjáratú (pld: APC 700 VA) UPS-ekkel, mely érzékeny volt a jeltisztaságra. Annak ellenére, hogy a feszültségszint és a frekvencia jó volt, mégis átkapcsolgattak.
Rápróbáltak a szinuszra, és 2-5 mp múlva "visszaköpték", azaz visszaálltak inverteres üzemmódba. Pár mp. múlva kezdődött az egész elölről. A felhasználók ezt úgy érzékelték, hogy az asztal alatt lévő UPS- ek kattogtak. (Ki-be kapcsolgatták az áramfejlesztő kimenetét.)
Az oszcilloszkópra rakva kiderült, hogy az áramfejlesztőből kijövő feszültség „szőrös” volt. Ha több fogyasztó volt ráakasztva, azok bemeneti szűrői kicsit megszűrték, ez kissé simított rajta, de nem lett tökéletes.
Ilyenkor konfigurálni lehet az UPS bemenet érzékenységét, amit direkt aggregátoros esetekre találtak ki. Érzéketlenre állítva megszűnik a hibajelenség.
Heron áramfejlesztő generátor alkalmazása
Nagyon sok helyen használnak UPS-t, de ezek a készülékek csak védelmi és nem ellátási funkciót szolgálnak. A biztonságos, szünetmentes energiaellátáshoz nélkülözhetetlen a megbízható áramfejlesztő használata is. A tesztből kiderült, hogy erre kiválóan alkalmasak a Heron benzines áramfejlesztő gépek.
Kereskedelmi cégek, bankok, intézmények, internet-, telefon-, és kábel TV szolgáltatók, irodaházak, ipari létesítmények, stb. mind használnak szünetmentes tápegységet. Ezeken a helyeken hosszabb áramszünet, fáziskimaradás esetén szükség van áramfejlesztő berendezésre mely az áthidalási időn túl is képes ellátni energiával a fogyasztókat.
A teljesen automata Heron áramfejlesztő
A Heron áramfejlesztő generátorhoz kifejlesztett HAE indító-átkapcsoló automatikával képes külső emberi beavatkozás nélkül biztosítani a folyamatos energiaellátást akár órákon keresztül.
Az áramfejlesztő automatika jellemzői
- Állandóan figyeli a villamos hálózat paramétereit (feszültséget, és frekvenciát) és ha a beállított értéknél nagyobb eltérést tapasztal, lekapcsolja a hálózatot és elindítja az áramfejlesztőt.
- Áramszünet esetén az előre programozott (0-4 perc) idő után kinyitja a Heron áramfejlesztő üzemanyagszelepét és elindítja az áramfejlesztő motorját. Mivel a meghajtó motor hidegindítója is teljesen önműködő, az áramfejlesztő indítási folyamata semmiféle emberi beavatkozást nem igényel.
- A Heron áramfejlesztő motorjának bemelegedése után (állítható ~ 1-3 perc) az áramfejlesztő átveszi a villamos fogyasztók táplálását.
- Áramszünet végén az áramfejlesztő generátor vezérlője az előre beállított időtartam után (0-15 perc) visszakapcsolja a hálózati áramszolgáltatást, és a motor lehűtése után kikapcsolja az áramfejlesztő generátor motorját.
- A vezérlő energiaellátásáról és a motor indításáról az áramfejlesztő beépített akkumulátora gondoskodik. Ennek folyamatos töltése és túltöltés elleni védelme mind hálózati, mind generátor üzemben megoldott.
- Ez az automatika minden önindítóval felszerelt Heron áramfejlesztő generátorra felszerelhető.
- Az automatikát fel kell programozni, hogy az áramfejlesztő generátor vezérlése az UPS-nek és a felhasználó követelményeinek is megfeleljen, ezért külön tartozékként nem árusítjuk. Az áramfejlesztő indító-átkapcsoló automatika felszerelése komoly szakértelmet igényel és nem a felhasználó, vagy kereskedő feladata!
Heron automata áramfejlesztő
Automatizált HERON áramfejlesztő előnyei
Emberi felügyelet és beavatkozás nélkül történik a teljes indítási - átkapcsolási folyamat. Kiküszöbölhető az emberi mulasztás és nem kell állandó felügyelet. Folyamatos energiaellátást biztosít a nap 24 órájában. Nagyon hamar megtérül a beruházás - a gazdaságos üzemeltetésnek köszönhetően a beruházási többletköltség hamar megtérül. A készülék egy- és háromfázisú Heron áramfejlesztőhöz is kapható.
Heron áramfejlesztő automatika működése
A Heron aggregátor vezérlő egységét a biztonságos és hibamentes teljesen automatizált üzemeléshez fejlesztették ki. A vezérlő egység használható benzines önindítóval rendelkező áramfejlesztő berendezésekhez. Az indító automatika önállóan képes felügyelni az áramfejlesztő és a hálózati áram paramétereit.
Ha a hálózati feszültség a beállított érték alá süllyed, vagy fölé emelkedik, lekapcsolja a hálózatot és elindítja az áramfejlesztőt. Ha a frekvencia jelentősen eltér, ill. a háromfázisú hálózat esetén fáziskimaradáskor, lekapcsolja a hálózatot és elindítja az áramfejlesztőt.
Áramszünet esetén a vezérlő lekapcsolja a villamos fogyasztókat a hálózatról, elindítja az áramfejlesztőt és pár másodperc után míután bemelegedett a motor, rákapcsolja a fogyasztókat. Ha visszatér az áramszolgáltatás, pár másodperc után visszakapcsol, és a motor lehűtése után leállítja az áramfejlesztőt.
Mit szabályoz az elektronikus vezérlő egység?
- A vezérlő figyeli a generátorból kijövő áram paramétereit.
- Vezérli a hidegindítót
- Vezérli az önindítót
- Vezérli az üzemanyag szelepet
- Akkor is tölti az áramfejlesztő akkumulátorát a hálózati áramról, ha az aggregátor éppen nem üzemel.
- Figyeli a motorolaj szintet.
Melyik áramfejlesztő aggregátor szerelhető fel vezérlővel?
Csak Heron áramfejlesztő generátorra tudjuk felszerelni az elektronikát! A Heron áramfejlesztő önindítóval és akkumulátorral rendelkezzen! Három fázisú Heron áramfejlesztőre is felszerelhető!
Az alábbi típusú HERON áramfejlesztőkhöz használható:
- EGM 68 AVR-3E (8896120)
- EGM 68 AVR-1E (8896121)
- EGM 60 AVR-3E (8896114)
- EGM 55 AVR-1E (8896115)
Milyen adatok szükségesek az áramfejlesztő elektronikájának bekalibrálásához?
- Az áramszünet hányadik másodpercében induljon el a Heron áramfejlesztő, és vegye át az áramellátást?
Ez az idő 30 mp és 4 perc között bármilyen érték lehet.
- Milyen legyen a HERON áramfejlesztő feszültség toleranciája, avagy mi az a tartós feszültségcsökkenés aminél már az áramfejlesztő vegye át a fogyasztó áramellátását?
Ezt az értéket 200-230V közötti értékre tudjuk beállítani.
- Milyen legyen a HERON áramfejlesztő frekvencia tűrése, avagy mi az a tartós frekvenciaváltozás aminél már az áramfejlesztő szolgáltassa az áramot?
Ez a frekvencia érték 40-60Hz között kalibrálható be.
- Miután visszajött a hálózati áramellátás és az áramfejlesztő lekapcsolt a hálózatról mennyi ideig menjen még?
A következőkön múlik: Hol van telepítve az áramfejlesztő? Beltérben vagy kűltérben, mennyire lesz beépítve, zárt helyen lesz-e? Árnyékban, a tűző napon fog-e üzemelni?
Ezek a kérdések azért fontosak, mert a Heron áramfejlesztő léghűtéses motorral rendelkezik, és az áramszolgáltatás végeztével kell még pár perc terheletlen, úgymond hűtő üzemmód. Ennek a hosszát határozza meg az hogy milyen körülmények között üzemel.
Hogyan történik a Heron áramfejlesztő automatizálása?
Behozza üzletünkbe a már meglévő Heron áramfejlesztőjét, vagy megrendeli a webáruházunkban a digitális elektronikát és a szükséges paraméterekkel rendelkező áramfejlesztőt.
A szükséges adatokat el tudja mondani az üzletünkben, vagy rendeléskor a web áruház pénztárában a rendelés hozzászólások rovatban le tudja írni. Ha az adatokban pontosítás szükséges, szakemberünk felveszi Önnel a kapcsolatot. Az átfutási határidő max. 2-3hét.
Az ár az áramfejlesztő és az elektronikus egység árának összege.
Ha igényli, a behozott Heron áramfejlesztőn a soron következő szervizt is elvégezzük. (Az ár ezt a szolgáltatást nem tartalmazza, külön fizetendő!)
Automata áramfejlesztő kezelőszervei
1. Hálózati csatlakozó
2. Automatika stop gomb, vészleállító
3. Hálózati feszültséget jelzı lámpa
4. Generátor feszültség biztosítéka (200 mA)
5. Hálózati feszültség biztosítéka (200 mA)
6. Akkumulátortöltés biztosítéka (200 mA)
7. Vezérlés biztosítéka (6,3 A)
Heron áramfejlesztő használata automata üzemben
-
Nyissa ki a manuális benzincsapot az áramfejlesztő oldalán. Figyeljen oda, az aggregátor motorján kettő benzincsap van, egy kézi, és egy elektromos!
- Automata üzemben az aggregátor gyújtáskapcsolóját mindig kapcsolja ki!
- Vegye ki az indítókulcsot az aggregátor gyújtáskapcsolójából automata üzemben!
- Győződjön meg arról, hogy az aggregátor vezérlő dobozán lévő vészleállító gomb be van nyomva!
- Ellenőrizze a biztosítékokat, és az áramfejlesztő motorján az olaj- és az üzemanyagszintet.
- Kösse össze az aggregátor betáp kivezetését az elektromos hálózattal.
- Ügyeljen rá, hogy a fogyasztók lekapcsolt állapotban legyenek.
- Csatlakoztassa a fogyasztókat az aggregátor dugaljain keresztül.
- Ellenőrizze az aggregátor túlterhelésvédőjét. A túlterhelésvédőnek felkapcsolt állapotban kell lenni.
- Oldja ki a stop gombot. Hálózati áramellátás esetén a stop gomb alatt lámpa világít, a fogyasztó áram alatt vannak.
- Kapcsolja be az aggregátor kivezetéseire kötött fogyasztókat.
- Tesztelje az áramfejlesztő generátort! Húzza ki a hálózati áramellátás csatlakozóját. A beállított idő után az aggregátor motorja elindul, és bemelegedés után átveszi a fogyasztók áramellátását.
- Dugja vissza a hálózati áramellátás csatlakozóját. Az áramfejlesztő aggregátor az előre beállított idő után lekapcsolja magát a fogyasztókról, és visszakapcsol hálózati üzembe. Az aggregátor motorja lehűtés után leáll, és készenléti üzembe helyezi magát.
- Az áramfejlesztő aggregátor üzemkész.
Heron aggregátor használata kézi indítással
Lehetőség van az áramfejlesztő kézi indítására is, amennyiben valamilyen oknál fogva az áramfejlesztő nem indítható automatikusan. Az aggregátor kézi indításához kapcsolja ki a vezérlőt a stop gomb benyomásával. Nyissa ki a képen látható elektromos üzemanyagszelepet és az aggregátor használati útmutatója szerint indítsa el az áramfejlesztő generátort.
Heron aggregátor vezérlő jellemzői
beépített akkumulátor
Az áramfejlesztő vezérlőjének energiaellátásáról és az aggregátor motorjának indításáról a beépített akkumulátor gondoskodik. Az akkumulátor folyamatos töltése és túltöltés elleni védelme mind hálózati, mind generátor üzemben megoldott.
vezérlő elektronika
Az elektronika képes teljesen automatikusan vezérelni az áramfejlesztő berendezést, így emberi felügyelet és beavatkozás nélkül, történik az áramfejlesztő teljes indítási és átkapcsolási folyamata áramszünet esetén. Az áramfejlesztő elektronikával kiküszöbölhető az emberi mulasztás, nem szükséges emberi felügyelet.
Az áramfejlesztő vezérlő egysége figyeli a generátorból kijövő áram paramétereit (feszültséget, és frekvenciát), a motorolaj szintet; vezérli az áramfejlesztő hidegindítóját, az önindítót, üzemanyag szelepet és akkor is tölti az aggregátor akkumulátorát, ha az éppen nem üzemel. Ha az előre beállított értéknél nagyobb eltérést tapasztal a feszültségben, vagy frekvenciában lekapcsolja a hálózatot és elindítja az áramfejlesztőt.
kapcsolási védelem
Hálózati üzemben az áramfejlesztő aggregátor a becsatlakozáson keresztül átengedi magán a feszültséget, de áramkimaradás esetén bontja a hálózati kapcsolatot, és átkapcsol generátor üzembe. A beépített vezérlőegység villamosan és mechanikusan is reteszelve van a hálózat és a generátor véletlen összekapcsolása ellen. A HAE-1 típusú aggregátor indító automatika biztonságos és rendelkezik a szükséges CE tanúsítvánnyal.
Heron áramfejlesztő vezérlő működése
Áramszünet esetén az előre programozott (0-4 perc) idő után kinyitja az aggregátor üzemanyagszelepét és elindítja az áramfejlesztő generátort. Az áramfejlesztő hidegindítója is teljesen automatikus, az indítási folyamat semmiféle emberi beavatkozást nem igényel.
Az aggregátor motorjának bemelegedése után (állítható 1-3 perc között), az áramfejlesztő átveszi a villamos fogyasztók táplálását. Áramszünet végén az áramfejlesztő vezérlője az előre beállított időtartam után (0-15 perc) visszakapcsolja a hálózati áramszolgáltatást, és az áramfejlesztő motorjának lehűtése után kikapcsolja az aggregátor meghajtó motorját.
Az áramfejlesztő automatikája gyártás közben a felhasználó által megadott adatok alapján van beprogramozva. Ha nem lett megadva előre beállított adat, az alábbi alapbeállítások érvényesek:
- indítás előtti várakozás: 60 mp, 0¬240 mp között programozható
- hálózat visszakapcsolási késleltetés: 30 mp, 0-15 perc között állítható
- áthidalási idő indításkor: 1 perc 43 mp, 103-196 mp között programozható
- hálózati feszültség alsó határa: 200V, 30-250 V között programozható
- hálózati feszültség felső határa: 250V, 100-400 V között programozható
- frekvencia alsó határa: 45 Hz, 10¬60 Hz között programozható
- frekvencia felső határa: 54 Hz, 50-100 Hz között programozható
Az aggregátor elektronikája úgy van programozva, hogy 18 órai folyamatos üzem után automatikusan leállítja az áramfejlesztő motorját.
Ha az aggregátor valamiért leáll, pld. az áramfejlesztő üzemanyagtankjából elfogy a benzin, az elektronika hatszor próbálja meg újraindítani az áramfejlesztő motorját. Ha hatodszori próbálkozásra sem sikerül beindítani az áramfejlesztő motorját, lekapcsol mindent, és nem indít többé. Ezt a biztonsági lekapcsolást az aggregátor oldalán található elektronika, automatika stopgomb benyomásával tudjuk hatástalanítani.
A vezérlős Heron áramfejlesztő karbantartása
Az áramfejlesztő vezérlő elektronikája karbantartást nem igényel.
Az aggregátor motorját havonta legalább egyszer indítsa el! Az üzemanyagból hosszabb állás után szennyeződések válhatnak ki, melyek dugulást okozhatnak a porlasztóban. A biztos indítás érdekében gondoskodjon arról, hogy az aggregátor havonta egyszer el legyen indítva legalább 1 percre, és fél év állás után cserélve legyen a benzint az aggregátor benzintankjában.